Logitech Momo Racing Force Feedback Direksiyon İncelemesi


Bundan kısa bir süre önce sol avuç içimde uyuz misali bir kaşıntı başlayınca, cebimdeki Osmanlı Sultanilerinden bir kısmını sağa sola saçacağımı anladım. (Bahaneye bak. ) İnterneti açmamla birlikte, içimdeki alışveriş canavarı harekete geçti ve iki dakika sonra gözümde manalı bir pırıltı belirdi; aradığım şeyi bulmuştum: Logitech Momo Racing Force Feedback Wheel direksiyon seti indirime girmişti. Apar topar, her zaman alışveriş yaptığım yer olan BuyMore’a gittim ve olaylar şöyle gelişti:

1- Kapıdan içeri gir; üst kata çık; sağa dön; direksiyonu gör. (15 saniye)
2- Taşkın’ı gör; selamlaş; hatrını sor; vs; (10 saniye)
3- Aşağıdaki diyalog: (15 saniye)

- Nasıl yardımcı olabilirim Ali Hocam?
- Momo kaç para?
- Nakit mi?
- Nakit (Para gani gani olunca böyle yüzsüz oluyor insan. )
- 146 TL.
- Alayım bir tane.
- (Kutuyu elime tutuşturur.) Hayırlı olsun. Ben yemeğe çıkıyorum. Başka bir şey var mı?
- Eyvallah!

4- Kasaya git; faturayı kestir; topukla. (30 saniye)
5- Eve ulaş; kutuyu kenara at; iki hafta boyunca, bilgisayarla direksiyonun bir araya gelmesini bekle. (Ya sabır…)

Bilgisayarla direksiyonu bir araya getirene kadar da boş durmadım doğal olarak. İçimde sakladığım, hiçbir duvarı küstürmeyen, her dönemeçte azgın boğa misali spin atan, her fırsatta rakiplerine bodoslamadan girmeyi yeğleyen yarış canavarının ağzına layık oyunları temin etmek için internette şöyle bir dolaştım. Sonra baktım ki, aradığım oyunlar bizim Levent’te, başka yerde olduğundan çok daha ucuz. (Hatta bedava ) Hemen birkaçına kamulaştırmasız el atıp bilgisayarıma kurdum ve ardından da elimi direksiyona uzattım.

Ürünün kutusu, ayak altında 200 kilometreden fazla yol kat ettiği için, oldukça yıpranmış durumda.


Kutunun arka tarafında, Türkçe’nin de dâhil olduğu 28 dilde ürün açıklaması bulunuyor.


Kutunun üzerinde, ürünün PC uyumlu olduğu uyarısı ile vites kolunun her iki tarafa da takılabileceğini anlatan bir resim ve uyarı notu var.

Ve nihayet, direksiyonu kutusundan çıkardık.Ahan da kutudan çıkanlar:

- Bir adet direksiyon simidi
- Gaz-fren pedalları
- Güç adaptörü
- Direksiyon sabitleme mili (Yarış sırasında direksiyonu yerinden çıkarıp, rakiplerinizin kafasına fırlatmayın diye. )
- Logitech yazılım diski ve hızlı başlangıç kılavuzu.

Eğer, ürünün Levent Exclusive paketini sipariş ederseniz yukarıdakilere ek olarak, paketin içinden- PC Labs çaydanlığı,
- Çakma PC Labs kupası,
- İnce belli PC Labs bardağı,
- Bir paket PC Pops patlamayan cinsten mısır,
- Driver’s PrecisionVision sürüş gözlüğü ve WolfEar kulaklık,
- Copilot’s Venture II sürüş gözlüğü ve Intelligent Navigator kulaklık.

(PC Labs hediyeli yarışma yapmayı unuttuğundan beri, bazı ürün kutularından böyle şeyler çıkıyor ne hikmetse. )

GÖVDE:

240 derecelik dönüş açısına sahip direksiyon simidi lastikle kaplanmış. Kullanılan malzeme sağlam bir tutuş hissi verse de, oyun oynarken ellerinizin terlemesine neden oluyor. Herhangi bir oyunda değilken dahi direksiyonu çevirince, verdiği ağırlık hissini fark ediyorsunuz. Direksiyon mili ile gövde arasında birkaç milimetrelik bir boşluk olsa da sürüşe herhangi bir etkisi yok.İşte bugünün konu mankeni; benim ellerimde.

Direksiyon üzerinde programlanabilir 6 adet düğme ve iki adet led bulunmakta. Ledlerin tam olarak ne işe yaradığını anlayamadım; çünkü (tahminimce) Windows 7 üzerinde normal davranmıyorlar. Birinci led, direksiyonu bilgisayara bağladığınızda yanıyor; ikincisi ise oyun başladığında. Oyundan çıktığınızda ise her iki led de yanmaya devam ediyor.

Direksiyonla birlikte dönen vites kulakçıkları plastikten imal edilmişler ve ortalama bir parmak uzunluğuna sahipseniz, yeterli uzunluğa ve hassasiyete sahipler.

Direksiyonun hemen sağında takılı gelen vites kolu, başka işlevler için de ayarlanabiliyor. (Ben el freni yaptım.) Vites kolunun takılı durduğu yuvanın aynısından, bir tane de solda var. Eğer solaksanız, kolun altındaki somunu ve sol taraftaki plastik kapağı söktükten sonra kolu çıkarıp, diğer tarafa takarak kullanabilirsiniz.Direksiyon gövdesinin arka tarafında, bilgisayara giden USB kablosundan başka, güç girişi ve pedalların bağlandığı soket ile havalandırma ızgaraları var.Direksiyon gövdesi, bağlantı ayağından üzerindeki bir bağlantı mili ve hemen üstünde bulunan iki adet “L” şekilli mengene aracılığı masaya bağlanabiliyor. “L” şekilli mengeneler üzerinde, ince masalarda daha iyi tutunma sağlamak için. Yukarıya dönük iki adet ek pabuç mevcut. Bu pabuçlar, direksiyonun masadaki gibi durduğunu varsayarsak, geriye doğru çekilerek çıkarılabiliyor.

Bu parçaları isteğinize göre ayarlamak ve direksiyonu tam anlamıyla sıkıştırmak için öncelikle, Logitech logosunun bulunduğu üst kapağı yukarı doğru çekerek çıkarmanız gerekiyor. Daha sonra, “L” şekilli mengenelere bağlı plastik vidaları sökerek, direksiyonu masanıza oturtabilirsiniz.

PEDALLARGaz ve fren pedallarının olduğu parça, komple plastikten üretilmiş. Topuğunuzu üzerine koyduğunuz kısım pütürlü bir dokuya sahip olmasına karşın, pedalların yüzeyleri bir hayli kaygan. Özellikle, Levent’in, patlamış mısır yedikten sonra yağlı elleriyle pedalları taciz etmesinden sonra, aşırı derecede kaygan hale geldiler.

Gaz ve fren pedallarının büyüklükleri ile duruş açıları birbirinden farklı. Fren pedalı gaz pedalından biraz daha ufak ve daha dik açılı duruyor. Pedalların hassasiyeti fena sayılmaz. Pedalların olduğu bölümün kablosu doğrudan gövdeden çıkıyor ve herhangi bir sokete sahip değil.Pedalların alt tarafında ise, kaymayı engelleyen pütürlü bir bölüm var. Bu bölüm yukarıya doğru bastırılarak devre dışı bırakılabiliyor. Hemen üzerindeki düğmeye basılarak tekrar açılabiliyor. Ancak, sadece halı vb. yüzeylerde etkili…Güç adaptörü, Avrupa standartları için üretilmiş; 200~240 volt gerilimle çalışıyor ve 0,4 amper güç çekiyor. Çıkış gücü ise 24 volt ve 0,7 amper. Üzerinde herhangi bir gösterge bulunmuyor.

YAZILIM VE DİĞER ÖZELLİKLER

Daha önce de söylediğim gibi, ürün sadece PC destekli; yani, konsol desteği yok.

Ürünle birlikte gelen cd içerisinden çıkan Logitech Gaming Software, 5.01 sürüm ve sadece Windows XP ve Vista desteği veriyor. Ben bu yazıyı yazarken, Logitech’in internet sitesinde, Win7 için destekli 5.08 sürümü mevcuttu.

Yazılımının dili İngilizce ve varsayılan ayar olarak, arka planda sürekli olarak çalışıyor. Eğer direksiyonu sistemden sökerseniz, yazılımı çalıştırdığınızda, aygıtı takmanız yönünde bir uyarı çıkıyor.

Diğer Logitech oyun aygıtlarınızı da denetleyebilen yazılım üzerinden, neredeyse her türlü ayar yapabiliyorsunuz.

Örneğin; arayüz üzerinde Steering Wheel->Axis Properties’e tıkladığınızda, direksiyonun hangi iş için atanmış olduğunu, direksiyon hassasiyetini, direksiyonun tepki vermediği ölü bölge oranını ve dönüş açınızı ayarlayabiliyorsunuz. Gaz ve fren pedalları için de aynı ayarlar yapılabiliyor.

Yine yazılım üzerinden, direksiyon üzerindeki butonların, kulakçıkların ve vites kolunun; nasıl davranacağını belirleyebiliyorsunuz. Seçtiğiniz herhangi bir butonun, vites kolu ya da fare butonu gibi davranmasını sağlayabiliyorsunuz.Options->Global Device Settings üzerinden ise direksiyonun verebildiği Force Feedback (geri bildirim diyelim) ayarını, Centering Spring (toparlama tepkisi) ayarını ve pedalların ayrışık mı yoksa kombine mi çalışacağını ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca, oyunun kendisinin direksiyon üzerinde herhangi bir ayar yapıp yapamayacağına da buradan izin verebiliyorsunuz.

Oynamak istediğiniz oyunun kısayolunu gösterdiğiniz takdirde, arayüz üzerinde her bir oyun için farklı ayarlar yapabiliyor, bunları ayrı profiller olarak kaydedebiliyor ve başka yerlere aktarabiliyorsunuz. Ayrıca, kaydettiğiniz oyunu bu arayüz üzerinde de çalıştırabiliyorsunuz.

Device->Game Controllers üzerinden aygıt sürücüsünün arabirimine de ulaşıp, aygıtın direksiyon, gaz, fren hassasiyeti ile geri bildirim olarak gösterdiği tepkileri, aygıt üzerindeki butonlara, pedallara vs. basarak görebiliyorsunuz.Cd içerisinde TechSupt dizini altında bulunan DXTweak2 yazılımı ise, size fazladan ince ayar yapma şansı tanıyor. Bu yazılım sayesinde direksiyonun veya pedalların hassasiyetini ince olarak ayarlayabilir; ölü bölgeler belirleyebilir veya örneğin, direksiyonunuzu 90 derece çevirdiğinizde aygıtın 180 derecelik tepki vermesini sağlayabilirsiniz. Bu programla yapılan ayarlar da ayrıca kaydedilebiliyor.

SONUÇ VE DÜŞÜNCELER

Bugüne kadar, aniden karar verip satın aldığım ürünlerin çoğu, benim için bir hayal kırıklığı oldu. Logitech Momo direksiyon setini kullanmaya başlamadan önce de, böyle bir durumla karşılaşacağımı ve kaldırıp bir kenara atacağımı düşünüyordum. Oysa bu ürün, beklentilerimin üzerinde bir performans sergileyerek beni şaşırttı. Bu yüzden, ben de kendisini incelemeye değer buldum.

Direksiyonun üzerinde bulunan havalandırma ızgaralarından, iç kısımdaki ana dişlinin plastikten yapılmış olduğunu gördüm. İleride sorun çıkarması muhtemel noktalardan birisi burası. Ayrıca çeşitli internet sitelerinde, zamanla pedallarda boşluklar oluştuğu yönünde mesajlar var. Direksiyon mili üzerindeki birkaç milimetrelik boşluğun ileride büyümesi ihtimali de, göz önünde bulundurduğum bir başka nokta.

Direksiyon seti Windows Xp üzerinde, NFS Underground 2 oyununda, herhangi bir sürücü veya yazılım kurmadan sorunsuz çalıştı. Fakat bu şekilde bağladığınızda yazılımın sağladığı ince ayarlardan mahrum kalıyorsunuz. NFS Carbon ve Win7 ikilisi ile yaptığımız denemede oyunun menüleri sürekli olarak aşağı gitmeye çalışıyordu ve ne normal ne de uyumluluk modunda direksiyon çalışmadı. Bu durum oyunun yazılımı ile ya da Windows 7 ile ilgili sanırım; çünkü benzer bir durum NFS Shift ile de olmuştu ve yeni sürüm yazılımı kurup uyumluluk modunu devre dışı bırakınca düzeldi.

NFS Underground 2 üzerinde yaptığımız denemelerden oldukça memnun kaldık. Kontroller anında tepki veriyordu ve aracımız olması gerektiği kadar dönüyordu. Bu yüzden deneme sürüşünü 10 dakika gibi kısa bir sürede bitirdik.

NFS Shift üzerinde ise bir hafta gibi uzun bir süre deneme yaptım. Sonuç, tam anlamıyla rezaletti. NFS Shift’in araç kontrolleri (bence) o kadar kötü ki, oyun sırasında rakiplerimle değil, aracımı yolda tutmakla uğraştım. Oyun, direksiyonda ardı ardına yaptığım hareketlere neredeyse yarım saniye sonra tepki veriyordu ve ben sağa kırmışken soldaki duvara çarpmış oluyordum. Uzun uğraşlardan ve ince ayarlardan sonra, sadece Nissan GTR-R35’i bir parça adam etmeyi başardım. Eminim ki, bu oyunun tepkileri adam gibi olsaydı, bu direksiyonla oynaması çok zevkli olurdu.

Genel performans olarak benden oldukça iyi bir not aldı. İlk bakışta, el freni olmamasını yadırgamıştım ama vites kolunun el freni olarak ayarlanabilmesi bu açığı kapatıyor. Masa üzerine iyi tutunuyor ve sağlam görünen bir yapısı var.

Eğer bilgisayarınızın kasasını masa üzerinde tutuyorsanız, direksiyonu başka bir yere bağlamanızı öneririm; zira geri bildirimlerin gücü disklerinizi bozabilecek kadar sert.

Uzun süreli ve yoğun bir kullanımdan sonra ne olur bilemem ama Logitech G25’in fiyatını gördükten sonra, bu paraya alabileceğiniz (bence) en iyi direksiyonlardan birisi diyebilirim.

Test Sistemi:

Asus N50VN

- Intel Core2Duo P8600 2,4 Ghz.
- 3 Gb DDR2 800.
- Nvidia 9650M GT 1 Gb DDR2+1Gb sistem belleğinden aşırma.
- Gerisi teferruat.

İşletim Sistemi:

Windows 7 Ultimate 32 bit.

Test Edilen Oyunlar:

NFS Shift
NFS Carbon
NFS Underground 2

Test Eleştirmeni, Seyirci, Muhalefet, İlaçlı Gazoz Tedarikçisi, Fotoğrafçı, vs.

Levent YURT

Testleri Yapan:

Ben

Esas Oğlan:

Logitech Momo Racing Force Feedback Wheel.

Artılar:

- Tepkisi, dönüş açısı, verdiği ağırlık hissi,
- Birlikte gelen yazılımla yapılabilen detaylı ayarlar,
- Vites kolunun her iki tarafa takılabilmesi ve başka amaçla kullanılabilmesi,
- Direksiyon üzerinde bolca tuş bulunması,
- Masa üzerine üç noktadan bağlanarak oldukça sıkı tutunması,
- Fiyatına oranla verdiği performansın oldukça iyi olması,
- Hızlı başlangıç kılavuzunun Türkçe’yi de barındırması.

Eksiler:
- Direksiyon simidi biraz küçük kalıyor. (Levent’in kamyoncu standartlarına göre… )
- Pedallar kaymaya çok müsait.
- Klavyenin ara sıra sapıtmasına neden olabiliyor. (Bu durum Windows kaynaklı da olabilir.)
- Pedalların olduğu bölümün altında bulunan pütürlü kısım sert plastikten yapılmış; bu nedenle sert zeminde kaymayı engelleyemiyor. (Her ne kadar kullanma kılavuzunda halı tutucu adıyla geçse de, yumuşak lastik takozlar daha iyi olurdu.)
- Sadece PC üzerinde çalışıyor.
- Yanında gelen cd sadece Windows XP ve Vista destekli.
- Kullanma kılavuzu sadece cd içerisinde ve İngilizce.

SÖZÜN KISASI

Aferin Logitech! 10 üzerinden 8

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder