Canon Pixma MP550 Yazıcı İncelemesi


Merhaba,

Bugünkü yazımızda, Canon Pixma MP550 çok fonksiyonlu mürekkep püskürtmeli yazıcıya şöyle bir göz atıp; neler yapabildiğini göreceğiz. Uzun süredir, evde fotoğraf basmak ve tarama yapmak için bir yazıcı arıyordum. Bir süre önce, kampanya dâhilinde makul bir fiyata satıldığını görünce gidip bir tane aldım. Bakalım verdiğim paraya değmiş mi? İncelemeye başlamadan önce özellikle belirteyim: Çekim çadırım olmadığından, fotoğrafları “Çekim çarşafı” üzerinde çektim bilesiniz.

1. DIŞ GÖRÜNÜŞ 
 

Pixma MP550 Kutu

Kutunun enini boyunu ölçmedim; ama biraz irice bir kutu ve yaklaşık 6,5 okka (8,5 kilogram) çekiyor.


Yan taraf 1

Kutunun yan tarafında teknik bilgiler verilmiş. Sağda fotoğraf basma hızı ve ISO standart hızları,


Yan taraf 2

Ortada baskı hassasiyeti ve çözünürlüğü, kartuş sayısı, tarama çözünürlüğü vs. özellikler verilmiş. 1 pikolitre baskı kafasına sahip yazıcı, maksimum 9600 dpi çözünürlükte baskı yapabiliyor. Tarayıcısı ise 2400×4800 dpi tarama çözünürlüğüne sahip. Her ne kadar, kutu üzerinde çift yönlü baskı ibaresi bulunsa da, kâğıdı elle çevirmeniz gerekiyor ki, “Bu nasıl çift yönlü baskı?” dememek elde değil.


Yan taraf 3

Solda ise kartuş bilgisi bulunuyor. Beş kartuş kullanan yazıcıda biri fotoğraf için olmak üzere, iki adet siyah, camgöbeği, pembe ve sarı renkleri bulunmakta.


Yan taraf 4

Kutunun dar yanında ise sahip olduğu diğer teknolojileri gösteren logolar bulunmakta. Meşhur Energy Star logosu (bkz. Energy Star logosu sizin için ne ifade ediyor.) ilişiyor gözüme nedense.


Üst taraf

Üst tarafta ise Türkçe’nin de aralarında olduğu birkaç dilde açıklamalar bulunmakta.


Tepsi Notu

Kutuyu açar açmaz, üstte bulunan bir uyarı notu göze çarpıyor. Bu notta fotoğraf kâğıtlarını üstteki tepsiye, normal kâğıtları ise öndeki tepsiye koymanız söyleniyor. Farklı şekilde kullanmak isterseniz, baskı sırasında kâğıdın nerede olduğunu ayrıca belirtebiliyorsunuz.


Kartuş takılması

Bir başka notta ise baskı kafası ve kartuşların nasıl takılacağı anlatılmış.


Kutu içeriği

Kutunun içerisinden çıkan poşet, bant vesaireyi kenara attıktan sonra elimizde bunlar kaldı: Soldan sağa, Metin, Ali, Feyyaz… MP550 yazıcı, kartuşlar, baskı kafası, güç kablosu, kullanma kılavuzu ve saz arkadaşları, yazılım diski ve 3 adet 10×15 parlak kâğıt.

Şimdi de, yazıcının Miss Printy 2010 için çektirdiği mayolu ve boy fotoğraflarına bakalım


Önden


Yandan


Arkadan


Üstten


6/8 açısından


Cepheden


Arz-ı Endam

“Maşallah! Kırk Bir Kere Maşallah!” Dedikten sonra, detaylara geçelim.


Ön Kâğıt Tepsisi

Yazıcının ön tarafında çıkış tepsisi ve onun hemen altında da kâğıt tepsisi bulunmakta. Çıkış tepsisi, kullanılmadığı zaman kapatılabiliyor. Kâğıt tepsisi ise A4, B5, A5 ve LTR boyutlarına ayarlanabiliyor. Yerinden tamamen çıkarılabilmesi güzel bir özellik olmasına karşın, takıp çıkarması biraz zahmetli olabiliyor.


Arka Besleme 1

A4 boyutuna kadar kâğıtları alabilen arka besleme,


Arka Besleme 2

Kendi üzerine katlanıp, yazıcının arka tarafında kayboluyor.


Panel

Sağ taraftaki kapağın altında ise 5 santimetrelik lcd ekrana ve yönlendirme tekerine sahip kumanda paneli bulunuyor.


Kart Yuvası

Yazıcının ön sağ tarafındaki kapak altında kart girişi bulunuyor. Jpeg ve Tiff dosyalarını okuyabilen cihaz, CompactFlash, Microdrive, Memory Stick, Memory Stick Pro, Memory Stick Duo, Memory Stick PRO Duo, SD, SDHC, MultiMedia Card (Ver4.1) ve MultiMedia Card Plus (Ver4.1). kartları destekliyor. İsteğe bağlı çevirici ile birlikte kullanılması durumunda ise xD, xD Type M, xD Type H, Memory Stick Micro, RS-MMC, mini SD, mini SDHC, micro SD ve micro SDHC kartları destekliyor.

Hemen altta bulunan Picture Bridge yuvasına taşınabilir belleğimi taktığımda, yazıcı tarafından algılandı ama içinde bulunan fotoğrafları görünmedi. Daha sonra incelemeye müdahil olan Pablo Escobar’ın belleğini taktığımda ise fotoğrafları sorun çıkarmadan gösterdi.


USB Bağlantı

Yazıcının sol arka tarafında USB bağlantısı bulunuyor.


Güç Girişi

Sol arkada ise 220 volt girişi var.


Tarayıcı

Üst kapağın altında ise A4 boyuta kadar tarama yapabilen tarayıcı bulunuyor.


All-in-One Set

Efendim; yazıcıyı alana, yanında bir çaydanlık takımı ve bardak da hediye geliyor. Hem de ince belli.


İnce Belli

Gelenek olduğu üzere, ince belli ile yan yana fotoğraflıyoruz kendisini. Hemen ardından mutfağa gidip çay demliyoruz veee… Hüpüüürt! Oh Mis!

2. KURULUM 
 
Yazdırma Kafası 1

Tavşankanı demlenmiş çayımızı içtikten sonra, yazıcıyı çalıştırmak üzere işe koyuluyoruz. Her ne kadar, Canon, “Başlamadan önce kullanma kılavuzunu mutlaka okuyun.” dese de, Türk olduğumuzu hemen belli ediyor ve bodoslamadan girip, yazıcıyı kurcalamaya başlıyoruz.

İlk yapmamız gereken iş, alüminyum ambalaj içerisinde gelen yazıcı kafasını, turuncu koruyucudan kurtarmak. Bunu yaparken çok dikkatli olmak gerek; çünkü kafanın alt tarafında bulunan püskürtme uçlarına veya kartuş temas noktalarına parmağımız değerse, yazıcı düzgün çalışmayabilir.


Yazdırma Kafası 2

Daha sonra yazcının üst bölümünü, tarayıcıyla birlikte kaldırarak açıyoruz. Bu kapak, birçok mutfak dolabında gördüğümüz kapaklara benzer, iki kademeli bir destekle açık duruyor. Bir kez kaldırıp bırakınca kilitlenip açık duruyor; sonra hafifçe kaldırıp aşağı doğru indirince kapanıyor.

Kartuş yuvasının ön tarafındaki gri çerçeveyi yukarı kaldırdıktan sonra yazdırma kafasını, bastırmadan ve sağa sola çarpmadan, yavaşça yerine koyuyor ve çerçeveyi indiriyoruz. Yazdırma kafasının bazı noktalarında mavi renkli, mürekkebe benzer bir sıvı bulunuyor. Kafayı takarken sağa sola bulaştırmamaya gayret edin.


Kartuş Koruması

Kartuşları yerine takmadan önce, üzerindeki turuncu renkli koruyucu kapakları saatin tersi yönünde çevirerek çıkarıyoruz. Bunu yaparken sol elimizin başparmağını koruyucu kapağın üstüne hafifçe bastırırken, diğer parmaklarımızla kartuşu alttan kavrıyoruz. Bu işlem sırasında, kartuşların mandallara yakın tarafında bulunan devre kartlarına dokunmuyoruz.


Kartuş Takılması

Makineyi ilk çalıştırdığınızda, kartuşların nasıl takılacağını gösteren küçük bir canlandırma size yol gösteriyor.


Kartuşlar

Doğru takılan her kartuş için bir kırmızı lamba yanıyor. Tüm kartuşları takınca, yazıcının içi, modifiye edilmiş kasalara benziyor.


Kafa Temizleme

Kartuşlar takıldıktan sonra, baskı kafası temizleniyor. Bu işlem yukarıda da belirtildiği üzere, 3 dakika kadar sürüyor ve o sırada yazıcıdan korkunç derecede garip sesler çıkıyor. Bir ara, sesler öyle garip bir hal aldı ki, kendi kendime “İçerideki trafo kısa devre yaptı; birazdan Hiroşima’yı göreceksin Ali…” diye düşünmeye başladım.


Menü Dili

Ama korktuğum başıma gelmedi ve kafa temizliğini sağ salim tamamlayan yazıcı, menü dilini seçmemi istedi.


Kâğıt Yükleme

Hemen ardından kâğıt yüklememi isteyen yazıcı,


Kafa Hizalama 1

Fotoğraf bastıracaksam, kafa hizalaması yapmamı söyledi.


Kafa Hizalama 2

“Kafa hizalaması yap.” dediğimde Microsoftvari bir soru soran yazıcıya, “He ulan he! Başlat artık şu hizalamayı!” diye terslendikten sonra,


Kafa Hizalama 3

Hizalama nihayet başlıyor.


Kafa Hizalama 4

Kâğıdın üstüne kıytırık desenler çizip önümüze atan yazıcımız, “Güzel çiziktirmiş miyim abi?” diye pişkin pişkin soruyor. “Gayet güzel olmuş canım; aynen böyle devam et.” deyince,


Kafa Hizalama 5

“Ben yine de kendi gözümle görsem, daha güzel olur.” diyerek, hizalama çıktısını tarayıcıya koymamızı istiyor.


Kafa Hizalama 6

Biz de, sağ alt taraftaki ok işareti, tarayıcının sol üst köşesine gelecek şekilde kâğıdımızı yerleştirdikten sonra tamam tuşuna basıp, hizalamanın tamamlanmasını sağlıyoruz.


Menü

Yaklaşık 15 dakikalık bir uğraştan sonra, yazıcı menüsü nihayet karşımıza çıkıyor. Biz de yazılım diskini bilgisayarımıza takıp, sürücüleri yüklemeye başlıyoruz.

3. SÜRÜCÜ VE YAZILIM


Yazılım Yükleme

Bir çırpıda yazılımı ve sürücüleri de yükleyip, deneme fotoğrafı bastırmak üzere Easy-PhotoPrint EX yazılımını çalıştırıyoruz.


PhotoPrint EX 1

Yazılımın arayüzü çok basit. Ne yapmak istediğimizi seçip devam ediyoruz.


PhotoPrint EX 2

Editör tavsiyesi üzerine, deneme çıktısı olarak Lena’nın meşhur fotoğrafını kullanıyoruz.


PhotoPrint EX 3

Kâğıt türünü ve baskı boyutunu seçtikten sonra,


PhotoPrint EX 4

Kâğıt yerleşimini ayarlayıp, yazdır diyoruz.

4. TESTLER


Lena (Vışşşşş…)

Salyalar akıtarak Lenaya bakarken kronometrenin düğmesine basmayı unutunca, 10×15 karta baskı süresi 20 saniye olarak kayıtlarımıza geçiyor. Bunun üzerine, bu dünyadan kopuk olarak geçirdiğim yaklaşık 15 saniyeyi de ekleyince; standart baskı kalitesinde, 35 saniye gibi bir süre ortaya çıkıyor. Kaliteyi yükseğe çıkarıp yaptığım 10×15 baskı denemelerinde, 75 saniye gibi bir süre ortaya çıktı. A4 kâğıda yaptığım baskılarda ise, yüksek kalite ayarında 3 dakika 45 saniye gibi bir süre çıktı. Bu sürenin yaklaşık 20 saniyesi kafanın hazırlanması ile geçti. Yüksek kalitede yaptığım baskılarda, Lena’nın tam boy fotoğrafını kullandım ancak, çor çocuk azıtmasın diye burada yayımlamıyorum.

HP yazıcılarda standart özellik olarak sunulan, küçük çaplı deprem yaratma özelliği, bu yazıcıda bulunmuyor. Yazıcı, baskı sırasında oldukça yumuşak kafa hareketleri yapıyor.

Baskı sırasında renk ayarını yazıcının ellerine teslim ettiğimden, kırmızılar fazlasıyla baskın çıktı. Renk sıcaklığını test etmek için şöyle sıcacık; “alev alev” bir örnek kullanayım dedim. İşte sonuç…


Savulun Uleyn!

Hemen ardından da yazıcının renk doygunluğunu sınamak için, fazlasıyla “doyurucu” bir örnek bastım.


LAN! LAN!

Renk yönetimini otomatikten normale getirerek yaptığım denemelerde, yazıcının sarı tonlarını belirgin şekilde fazla bastığını gördüm. Canon Photo Paper Plus Glossy II kâğıt üzerinde bulunan ve parlaklık veren katman yüzünden, renkler sarı ile birlikte biraz da yeşile kayarak, çok daha rahatsız edici bir hale geldi. Daha sonra kullandığım HP saten mat kâğıt üzerinde çok daha güzel sonuçlar almama karşın, sarı renk bir parça da olsa belirgindi ve bu kâğıt üzerinde kırmızıyı da tetikliyordu. Yaklaşık 15 test baskısından sonra, yazıcının renk ayarlarını kullanarak, monitörde gördüğüm renge oldukça yakın sonuçlar elde ettim.


Yazıcı Ayarları

Yazıcıyla yüklemesiyle birlikte, MP550’nin renk profilleri, Photoshop’a da ekleniyor. Monitör-baskı rengini ayarlarken, hiç kuşkusuz, yardımcı olacaktır.

Tarayıcı performansı ise tam bir hayal kırıklığı oldu. 2400×9600 optik çözünürlüğe sahip tarayıcı, vesikalık fotoğraflar üzerinde 2400 dpi çözünürlüğe kadar çıkmama rağmen, keskinlikten uzak, renkleri birbirine katıştırılmış görüntüler verdi. Tarayıcının bu kadar kötü sonuçlar vermesini, yazılıma bağlıyorum.

Yazdırma performansı ile ilgili herhangi bir test yapmadım; zira fotoğraf amaçlı bir yazıcının metin yazdırma hızı, beni pek ilgilendirmiyor.

5. SONUÇ


Yedek

Yazıcıyı KDV dâhil 207 Liraya aldım. Yukarıdaki yedek paketi ise 40 TL + KDV’ye aldım. Diğer renkleri de ekleyince, toplam kartuş değiştirme maliyeti 105 Lira civarında oluyor. 10×15 baskılar sırasında parlak Canon kâğıt kullandım ama bundan sonraki testlerde başka markalara da bakacağım. En sevdiğim kâğıtlardan birisi olan saten mat kâğıt, sanırım, Canon’da bulunmuyor.

Canon EOS 400D ve Pablo Escobar ikilisi ile yaptığım test sonuçları gösterdi ki, fabrika çıkışı renk ayarları biraz sorunlu olan yazıcı, uygun kâğıt seçimi ve renk ayarları için biraz zaman harcadıktan sonra (eğer fotoğrafınızın kalitesi de yüksekse) muhteşem kalitede sonuçlar verebiliyor. Escobar, lütfedip gül cemalini gösterir mi, orasını bilemem.

Tarayıcı ise (bana göre) tam bir rezalet. 3 yıl önce aldığımız bir dizüstü bilgisayarın yanında hediye olarak verilen HP C180 yazıcının tarayıcısı bile çok daha iyi sonuçlar veriyor.
Tarayıcı ile ilgili yukarıda çok ağır sözler sarf etmiştim. Hafta sonu tuhaf bir olay gerçekleşti: Vuscan programı ile bir kez tarama yaptıktan sonra, tarayıcı canavar gibi taramaya başladı. O yüzden sözümü geri alıyor ve tarayıcıyı alnından öpüyorum.

Artıları:
- Uygun kâğıt ve ayarlarda muhteşem baskı kalitesi (10 üzerinden 9)
- Uygun fiyat
- Beş ayrı kartuş
- Yüksek tarama kalitesi (10 üzerinden 9)

Eksileri:
- Kötü tarayıcı performansı
- Renk ayarlarını tutturmak zor
- Ethernet ve kablosuz bağlantı bulunmuyor (Böyle bir yazıcıda gerekli mi tartışılır.)

1 yorum:

  1. Meğer, kırmızı ışık yanınca okey oluyormuş. Ben de söndürmeye uğraşıyordum. (Otomobilde kırmızı ışık tehlike veya arızadır). Hiçbir fotoğraf olmamasına rağmen bana faydalı oldu. Sağol.

    YanıtlaSil